Artykuł sponsorowany

Energooszczędność - jakie okna i drzwi wybrać, aby zmniejszyć rachunki za energię?

Energooszczędność - jakie okna i drzwi wybrać, aby zmniejszyć rachunki za energię?

Energooszczędność w budownictwie staje się coraz popularniejsza, a jedną z kluczowych cech tego trendu jest wybór odpowiednich okien i drzwi. Wybierając produkty o wysokim współczynniku izolacji cieplnej, można znacząco zmniejszyć rachunki za energię, a jednocześnie zadbać o komfort termiczny w pomieszczeniach. W poniższym artykule przedstawiamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze okien i drzwi oraz jakie parametry mają największe znaczenie dla osiągnięcia energooszczędności.

 

Współczynnik przenikania ciepła - podstawowy parametr okien i drzwi

 

Współczynnik przenikania ciepła, oznaczany jako U, jest jednym z najważniejszych parametrów, które należy uwzględnić przy wyborze okien i drzwi. Im niższa jego wartość, tym lepsza izolacyjność cieplna produktu. W przypadku okien wartość współczynnika U powinna wynosić poniżej 0,8 W/(m2K), natomiast dla drzwi zewnętrznych wartość ta powinna być poniżej 0,9 W/(m2K). Wybierając produkty o niskim współczynniku przenikania ciepła, można znacząco zmniejszyć straty energii przez przegrody zewnętrzne budynku.

 

Rodzaj szyby - klucz do energooszczędności

 

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na energooszczędność okien jest rodzaj szyby. Obecnie najbardziej popularne są szyby dwuwarstwowe, które składają się z dwóch szyb oddzielonych warstwą powietrza lub innego gazu o niskiej przewodności cieplnej, takiego jak argon. Szyby trzywarstwowe, choć droższe, zapewniają jeszcze lepszą izolacyjność cieplną dzięki trzem warstwom szkła i dwóm komorom gazowym. Wybór odpowiedniej szyby może znacząco wpłynąć na osiągnięcie energooszczędności budynku.

 

Profile okienne i drzwiowe - materiał ma znaczenie

 

Materiał, z którego wykonane są profile okienne i drzwiowe, również ma wpływ na ich właściwości izolacyjne. Najpopularniejsze materiały to drewno, PVC oraz aluminium. Drewniane profile charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi, jednak wymagają regularnej konserwacji. Profile PVC są łatwe w utrzymaniu i oferują dobrą izolacyjność cieplną, podczas gdy aluminium jest wyjątkowo trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Wybór odpowiedniego materiału zależy od indywidualnych preferencji oraz warunków atmosferycznych panujących w miejscu zamieszkania.

 

Uszczelki - nieocenione w walce z przeciągami

 

Uszczelki w oknach i drzwiach pełnią kluczową rolę w utrzymaniu energooszczędności budynku. Dzięki nim możliwe jest zminimalizowanie przeciągów oraz utraty ciepła przez nieszczelności. Warto zwrócić uwagę na jakość uszczelek oraz ich liczbę - im więcej, tym lepsza izolacyjność. Uszczelki powinny być wykonane z trwałego materiału, który nie ulega zniszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych.

 

Montaż - profesjonalne wykonanie gwarancją energooszczędności

 

Nawet najlepsze okna i drzwi nie spełnią swojej roli, jeśli zostaną źle zamontowane. Niewłaściwy montaż może prowadzić do powstawania mostków termicznych, czyli miejsc o zwiększonej przewodności cieplnej, co skutkuje stratami energii. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy zapewnią prawidłowy montaż oraz sprawdzą szczelność połączeń.

 

Certyfikaty i normy jakości - gwarancja wyboru odpowiedniego produktu

 

Przy wyborze okien i drzwi warto zwrócić uwagę na przyznane im certyfikaty oraz normy jakości. Produkty spełniające wymagania norm, takich jak PN-B 12088 czy PN-B 12089, zapewniają odpowiednią izolacyjność cieplną oraz długotrwałe użytkowanie. Ponadto warto sprawdzić, czy producent oferuje gwarancję na swoje produkty oraz serwis posprzedażowy.

 

Podsumowując, wybór odpowiednich okien i drzwi to klucz do osiągnięcia energooszczędności w budynku. Warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, rodzaj szyby, materiał profili, jakość uszczelek oraz montaż. Pamiętajmy również o certyfikatach i normach jakości, które są gwarancją wyboru odpowiedniego produktu.